Hned několik bank v posledních dnech zvýšilo úrokové sazby, které nabízejí střadatelům na svých spořicích účtech. Reagovaly tak na překvapivé rozhodnutí České národní banky. Rada centrální banky minulý čtvrtek kvůli obavám z růstu inflace změnila svou klíčovou míru z dvou na 2,25 procenta. Za to si u ČNB ukládají běžné banky přebytečné peníze. I přes vyšší úroky ale zhodnocení vkladů u tuzemských peněžních domů nadále zaostává za inflací.
Sazbou pohnula na spořicím účtu taktéž Equa bank, z dřívějších 1,3 na 1,6 procenta. Nárůst banka zdůvodňuje přímo rozhodnutím centrálních bankéřů. Stejně jako u Air Bank i tady platí, že na lepší úrok, který začne platit od středy, si sáhnou jen ti klienti, jejichž uložená částka nepřesáhne určitou hranici, v tomto případě 300 tisíc korun.
Další bankou, která avizovala navýšení sazeb, je Česká spořitelna, největší peněžní dům v zemi. Svou nejvyšší nabízenou sazbu u spořicích účtů zvedla z 0,2 na rovné jedno procento. Vylepšená nabídka se týká služeb Moje zdravé finance, Erste Premier a Erste Private Banking - její služby využívá 70 procent klientů spořitelny. I zde lze nalézt omezení. Sazba platí jen pro částky do 200 tisíc, resp. do jednoho milionu v případě služby Premier. Zajímavostí je, že lepší úročení začne platit v případě této banky až od 1. dubna. Podle vyjádření banky ale byl krok plánovaný již dříve, a nesouvisí tedy s rozhodnutím ČNB.
Jiné banky naopak vyčkávají. Sazby zatím nezměnila například ING Bank, která u spořicího účtu dál nabízí dvouprocentní zhodnocení. „Vývoj na trhu ale průběžně sledujeme," odpověděl na dotaz HN Radek Sedlář, ředitel retailové sekce banky. I nabídka ING Bank ale má háček - peníze se zmíněnou sazbou úročí jen prvních šest měsíců a pouze do zůstatku 300 tisíc korun.
Vyčkává také stavební spořitelna Wüstenrot, která má v nabídce kromě stavebního spoření také klasický spořicí účet.
Ten nabízí v současnosti zhodnocení až 1,5 procenta za rok. Na rozdíl od jiných nabídek není spojen s omezením velikosti vkládané částky.
Z hlediska zhodnocení se každopádně výraznější zlepšení situace očekávat nedá. Jedním z důvodů je dlouhodobý přebytek peněz od klientů, a to zejména v případě velkých bank. Manažer společnosti Partners Marin Mašát ale vidí částečný důvod pro optimismus. „Banky přece jen cítí, že rozdíl mezi sazbou, kterou jim platí ČNB, a sazbou, kterou ony platí klientům za vklady, je již docela veliký a může zhoršit jejich reputaci," řekl.